Loading...

Toz Kaplamalar İçin Efekt Pigmentleri


Merck’in efekt pigmentleri sadece yüksek-kalitede dizaynı garantilemez ayrıca teknik ve ekonomik avantajlar da yaratır. Özellikle toz kaplama uygulamaları için geliştirilen pigmentler basit bir kuru karışımı sağlarlar ve mükemmel bir şekilde kaplanmış bir yüzey yaratırlar. Merck’in su geçirmez pigmentlerini kullandığınız zaman pigmenti hava etkilerinden koruyan ikinci bir kaplama gereksiz olur. Tüm çevresel etkilere karşı mükemmel bir dirençle karakterize edilirler. Iriodin® ürünlerimize ek olarak, Merck toz kaplamada kullanılan özel preparatlar da sunmaktadır: Iriodin® PC tipleri. Açık renkli kaplamaların kızılötesi kuruma zamanlarını belirgin bir şekilde azaltmak için Minatec® 230 A-IR’yi geliştirdik.

For Superb Designs using Powder Coating: Effect Pigments from Merck

Effect pigments from Merck offer a multitude of ways to create high-quality designs for interior and exterior powder coatings applications. Whether for automotive, architectural, or general industrial applications, their use in coating formulations gives manufacturers numerous technical as well as commercial advantages.

The impression of natural metals
Architects and industrial designers are more often specifying effect powder coatings. Merck effect pigments for powder coating applications can be used to give the impression of natural metals such as gold, silver, copper or aluminium, making products more attractive and enhancing their value.

Easy to use products producing top-quality finishes
Users appreciate the technical advantages they can gain from using our effect pigments, which are easy to use and create a top-quality finish. They are just as suitable for simple dry blends as for the premium bonding process. Our weather treated pigments have excellent performance characteristics including weather durability in all types of environments.

For further information on our applications and products, please contact us!

Colorstream® Dış Cephe Tipi
Colorstream® İç Cephe Tipi
Iriodin® Dış Cephe Tipi
Iriodin® İç Cephe Tipi
Minatec® 230 A-IR
Miraval® İç Cephe Tipi
Pyrisma® Dış Cephe Tipi
Xirallic® Dış Cephe Tipi

Merck Effect Pigments Hava Dayanımlı Sedef depo satışımız giderek artmaktadır. Lütfen Depo listemiz için tıklayınız.

Merck’in yeni geliştirmiş olduğu “turuncu” renkteki Pyrisma M40-58 SW Ambercup Orange pigmenti- Tanıtım ve broşür için tıklayınız