Nubiola’dan Ultramarin Mavi’de son gelişmeler ‘Nubiocoat Serisi’ : Ultramarin Mavi, boya ve plastik uygulamaları başta olmak üzere, çok yaygın olarak kullanılan pigmentlerden biridir. Phthalocyanine Mavilerden tamamen farklı, kendine has renk tonu ile çok özel bir pigmenttir.

Ultramarin Mavi, boya ve plastik uygulamaları başta olmak üzere, çok yaygın olarak kullanılan pigmentlerden biridir. Phthalocyanine Mavilerden tamamen farklı, kendine has renk tonu ile çok özel bir pigmenttir.

NUBIOLA, Ultramarin Mavilerde, son zamanlarda iki önemli gelişme kaydetti: NUBICOAT Serisi;

  1. Boyama Gücü Yüksek (High Tinting Strength) Ultramarin Mavi – NUBICOAT HTS
  2. Asit ve Dış Hava Dayanımı Yüksek (High Weather Resistant) Ultramarin Mavi – NUBICOAT HWR

NUBICOAT HTS

Bilinen Ultramarin Mavilerin örtücülüğü düşüktür ve yarı transparandır. Son gelişmelerle üretilmiş olan NUBICOAT HTS’nin partikül ölçüsü dağılımı dardır ve çok düşük mikron ölçüsüne sahiptir. NUBICOAT HTS ile dispersiyon çok daha kolaylaşmış ve boyama gücü bilinen Ultramarin Mavilere göre %40 artmıştır.

Ultramarin Mavilerle, örtücülüğü yüksek boya üretimi için TiO2 miktarı artırıldığında, pigmentin de miktarı artırılacaktır. Kritik Pigment Konsantrasyonunun üzerinde pigment yüklemesi, boyanın performansını görünür derecede düşürecektir. Yeni geliştirilen NUBICOAT HTS ile renk şiddetinde herhangi bir azalma olmaksızın, daha fazla TiO2 yüklemesi ile örtücülüğü ve parlaklığı yüksek boya üretimi mümkün olacaktır.

NUBICOAT HWR

Ultramarin Mavilerin dış hava dayanımları, boya içinde kullanılan diğer bileşenler dayanımlı olduğu sürece, yüksektir. Fakat asit dayanımları zayıftır.

Ultramarin Maviler, asit dayanımlarını artırmak için Silika kapsüllenirler. Kapsülleme işlemi, Ultramarin Mavilerin asit dayanımını artırırken, partiküllerin etrafını sarmış olan kapsül tabakası, pigmentin boyama gücünü önemli ölçüde düşürür.

NUBIOLA, yeni Silika kapsülleme yöntemi ile NUBICOAT HWR’yi geliştirdi. Bu yeni yöntemle, boyama gücü bilinen Asit Dayanımlı Ultramarin Mavilere göre %60 oranında artırıldı. Düşük yağ absorpsiyonu ile parlak sonuçlar elde edilirken, aynı zamanda, neredeyse bilinen bazı (asit dayanımsız) Ultramarin Mavilerden daha yüksek boyama gücüne de ulaşıldı.

Böylece NUBICOAT HWR ile, Ultramarin Mavi, özellikle dış cephe boyalarında daha sıklıkla görülebilecek bir pigment haline gelmiştir.

Dalida HAYRABETYAN, Kimya Yük. Müh. ÜÇGEN BOYA LTD. – Pigment Departmanı