Loading...

Merck – Plastikler İçin Sedef Pigmentleri


Plastik endüstrisi hızla gelişiyor. Plastiğe yaşamın neredeyse her yönünde gerek duyulmaktadır ve plastik geleneksel materyallerin yerini almaktadır. Aynı zamanda, tedarikçiler ve işleyiciler için zorluklar artmaktadır – ürünün özellikleri hatasız olmalıdır. Görmek ve dokunmak çoğunlukla belirleyici bir rol oynar. Şekil, renk ve efektlerin kombinasyonu ürünün başarısı için gitgide daha can alıcı olmaktadır. Merck geniş yelpazede yenilikçi efekt pigmentleriyle sizi desteklemektedir.
Potansiyel uygulama alanları, ekstrüzyon (kalıplama), koekstrüzyon, enjeksiyon kalıpları ve döküm reçineleri gibi bir dizi termoplastik işleme yöntemlerini kapsar.
Merck plastik endüstrisi için çeşitli efekt pigmentlerinin geniş bir spektrumunu sunmaktadır. Bunlar dekoratif ve fonksiyonel olarak ikiye ayrılırlar. Lazerflair® ve Solarflair® fonksiyonel pigmentlerimizin markalarıdır. Dekoratif uygulamalar için Iriodin®, Colorstream®, Xirallic®, Biflair® ve Miraval® pigmentlerini sunmaktayız. Hepsinin bir ortak noktası vardır: parlak renk efektleri, kalıcı yüksek kalite ve efekt pigmentlerinin kolay işlenmesini sağlayan sıra dışı diğer özellikleri. Dekoratif efekt pigmentleri, termoplastiklerde, kalıp reçinelerinde ve lateks ürünlerde kullanılmaya uygundur.

For Fascinating Plastics: Effect Pigments from Merck

Luster pigments refine thermoplastic elastomers
We come across plastics in almost all areas of our lives. In packaging, household items, toys or entertainment electronics – they make a product more appealing and emphasize its functionality with an attractive, product-related design. Merck’s luster pigments of the layer-substrate pigment type refine almost all thermoplastic plastics – the classic area in which effect pigments are used in the plastics industry. Surfaces with attractive haptic and visual properties can be created using the appropriate combinations of plastic luster pigments.

Unique variety in effective styling
With its versatility and combined with various plastic types and different colorings, the product portfolio of Merck effect pigments offers a truly unlimited variety of effective styling. In this, the luster effect achieved not only depends on the type of pigment chosen. The properties of the thermoplastic plastics also play a key role in the effect, resulting in very different and fascinating effects in highly transparent, translucent and opaque materials.

Functional pigments protect, connect and reflect
Modern pigment technologies not only make plastics and print products more colorful and attractive. Effect pigments also have practical advantages. For example, Merck offers a system solution which provides effective protection for products and brands. Security pigments cannot be copied.

The use of pigments from the Iriotec® 8000 series allows plastics to be permanently welded and marked using laser radiation. This makes lettering on keyboards and bottle tops, for example, fast and precise with laser marking. The heat-reflecting pigments in the Iriotec® 9000 series are used in a wide range of plastics applications where lightness but little heat is required. Using selective transmission, they let plenty of sunlight through while reflecting a large portion of the solar thermal radiation.