Loading...

Sedef Pigmentlerin Plastik Uygulaması


Efekt Pigmentlerinin Plastik Endüstrisinde Potansiyel Uygulamaları

Merck’in efekt pigmentleri hemen hemen her termoplastikte kullanılabilir yani, inci efektleri neredeyse her tür termoplastik proseste yaratılabilir. Plastik endüstrisindeki en önemli prosesler ekstrüzyon ve enjeksiyon kalıplamadır.

Ekstrüzyon

Birçok proseste ektrüzyon, erime, homojenleştirme, baskılama ve malzemenin teslimini içeren olaylar zincirinin, sadece tek fakat önemli bir basamağıdır. Birçok downstream ünitelerinde malzeme aşağıdakileri üretmek için kullanılabilir

  • Delikli darbe kalıplanmış objeler
  • Darbe ile kalıplanmış filmler/folyolor
  • Düz folyolar
  • Levhalar, tüpler, borular, profiller ve benzeri ürünler.

Darbe ile kalıplanmış delikli objeler, inci cilası malzemeleri için mevcut en önemli uygulamadır. Tüm ekstrüzyon proseslerinde, konsantre boyaların ya da bileşiklerin kullanımı, son üründe hatasız renklendirme elde etmek için hemen hemen tek yoldur.

Koekstrüzyon

Koekstrüzyon, her bir tabakanın spesifik bir fonksiyonunun olduğu, çok tabakalı bir yapı üretir. Dıştaki dekoratif tabaka, normal ekstrüzyondakinden çok daha incedir. Bu, pigmentlemenin derecesine karar vermede göz önüne alınacak ve birçok ilginç efektlerin önünü açacak bir faktördür.

Enjeksiyon kalıplama

Merck’in efekt pigmentleri, birçok plastik türünde, doğrudan toz formda kullanılabilir. Konsantre boyalar ve bileşikler, en iyi pigmentleme sonuçlarını üretir. Sadece çok nadir sıvı formda kullanılırlar.

Deneyler, efekt pigmentleriyle renklendirilmiş plastiklerin, plastik üreticileri tarafından önerilen sıcaklık aralıklarının en üstündeki sıcaklıklarda, en iyi şekilde işlendiklerini göstermiştir. Efektler daha iyi ve daha düzenli bir şekilde dağılmıştır.

Son ürünün cilasını etkileyen özellikle önemli bir faktör, pigment plakalarının yönlenme şeklidir. Yönlenme, erime kapsamında akış karakteristiklerinin bir sonucudur. Hortumların pozisyonu ve şeklinin yanı sıra, kalıbın şekline göre, inci cilası pigmentleri içeren malzemelerde, net bir biçimde gözlenen akış ve/veya kaynaklı borular üretilebilir. Bununla beraber, kalıp, makina ve hortumların tedbirli seçimi ile bunlar en aza indirilebilir.

Özel ipucumuz: iri taneli cila pigmentleri hataları, ince tanelilere nazaran daha az gösterir.

Döküm reçinelerinde efekt pigmentleri
Döküm reçinelerindeki efekt pigmentleri için bu prensip uygulama, merkezkaçlı döküm, çubuk döküm ya da kap döküm proseslerini kullanan düğme üretimidir. Pigment plakalarının, doymamış poliester reçinesinde, en uygun şekilde yerleşmesi için, özel hamurlar kullanılır.